KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176027
*
nr 1117 6027
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), 1939, Isbergen vid Augpilagtok, 45x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Kondition: färgbortfall
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2017
kl 20:31:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/6 17:56:12
1
400 kr
30/6 23:22:27
1
700 kr
3/7 17:59:48
2
450 kr
3/7 17:59:48
1
500 kr (Budbetjänt)
3/7 20:22:59
3
700 kr
3/7 20:23:01
1
700 kr (Budbetjänt)
3/7 20:25:23
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM
Läs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6194 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:03
-
6148 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:46
*
Lars Norrman
Kondition: färgbortfall
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
Läs mer om Lars Norrman
nr 1117 6027
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), 1939, Isbergen vid Augpilagtok, 45x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Kondition: färgbortfall
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/6 17:56:12 | 1 | 400 kr |
30/6 23:22:27 | 1 | 700 kr |
3/7 17:59:48 | 2 | 450 kr |
3/7 17:59:48 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
3/7 20:22:59 | 3 | 700 kr |
3/7 20:23:01 | 1 | 700 kr (Budbetjänt) |
3/7 20:25:23 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLMLäs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6194 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:03 -
6148 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:46